• KONETT Team
  • SZERVEZET-FEJLESZTÉS
  • PROJEKT-MENEDZSMENT
  • TANULÁS ÉS TUDÁS
  • AJÁNLÁSOK
  • Happy Change!
  • Mo
  • Order form
  • REFERENCIA LISTA
  • Change Clinic Blog
  • ENGLISH
  • SENTINEL project blog
  • KONETT Team
  • SZERVEZET-FEJLESZTÉS
  • PROJEKT-MENEDZSMENT
  • TANULÁS ÉS TUDÁS
  • AJÁNLÁSOK
  • Happy Change!
  • Mo
  • Order form
  • REFERENCIA LISTA
  • Change Clinic Blog
  • ENGLISH
  • SENTINEL project blog
Search by typing & pressing enter

YOUR CART

Picture

5/15/2020 0 Comments

Bemutatjuk mentoráltjainkat/3: Homoki Varázskert


A Homoki Varázskert 2013-ban létrejött, kecskeméti székhelyű szervezet. 
A szövetkezet célja, alapító és jövőbeli tagjai, különös tekintettel a hátrányos helyzetű tagok, valamint munkavállalóik számára megfelelő munkahely, munkalehetőség teremtése, valamint szociális helyzetük javítása, egyéb módon történő elősegítése.
Fülöp Ágnes, a szövetkezet elnöke és Budai Katalin alapító tag, a MMSZ részéről Uniós foglalkoztatási projekt szakmai vezetője azzal a dilemmával találkoznak, hogy milyen módon tudnának üzletileg fejleszteni az eddigi társadalmi értékteremtés mellett. A társadalmi értéket a hajléktalan és pszichoszociális problémával is küzdő emberek foglalkoztatása, valamint olyan társadalmi kérdések felvállalása jelenti, mint például az önkéntesség fejlesztése, egészségtudatossági- és környezettudatossági projektek megvalósítása.
A szövetkezet az elmúlt években egészségre nevelést helyezte a fókuszba és 2015-ban fordult a vállalkozás indítás irányába. A foglalkoztatás és egészségre nevelés a Magyar Máltai Szeretszolgálat (MMSZ) dél-alföldi régiójának védett foglalkoztatási környezetében, eddig európai uniós projektek keretében valósult meg.
Az elmúlt évek során a szociális foglalkoztatási keretek megteremtésén túl elkezdtek kacsintgatni a termelői és termékelőállítási tevékenységek felé is, saját vállalkozást szeretnének indítani a jövőben. Céljuk egészséges élelmiszertermékek előállítása és feldolgozása, egészséges életvitelre nevelés. Hivatásuknak tekintik az útmutatás és valós értékképviselet. Megszólítani a fiatalokat, a jövő generációját, hisz ők hordozzák tovább az életet, ugyanakkor támogatást nyúltani a betegek és rászorulók számára. Mottójuk: „Egészség elérhető áron.” A termelést a bogyósgyümölcsökből készített lekvárokra és a batáta chips-re összpontosítanák. Mind kettő természetes alapanyagú élelmiszer igencsak elterjedt, trendi lett az elmúlt években Magyarországon is. 
Mivel ez egy kis szervezet, a két vezető hölgyből és általában plusz-mínusz egy ügyintéző segítő kollégából áll, így a nagyobb volumenű tevékenységek, - (mint például a termelés) - és azok megszervezése, koordinálása külsős segítséget igényel. 
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szervezésével 2019-ben létrehozott Ifjúsági Önkéntes Program az eredeti tervezés szerint, idén nyáron zárult volna, de a jelenlegi helyzet miatt meghosszabbítják a programot 2020 decemberéig. A Homoki Varázskert örülne, ha a Málta segítségével a fent említett ifjúsági program keretein belül szerveznének fiatalokat, önkéntes munkaerőt hozzájuk is. 
Országos szinten elterjedt a szociális szervezeteket tekintve, hogy a rászorulók támogatása mellett megpróbálnak integrálni termelői tevékenységeket is, kiegészítve ezzel a bevételi forrásaikat és a kapcsolati tőkéjüket. Ehhez viszont, elengedhetetlen az országos egészségügyi előírásoknak megfelelő körülmények biztosítása. A Homoki Varázskert eddigi termelői próbatevékenysége előtt ígéretes jövő áll, de az üzem kiépítésére és átadására még várni kell. A várakozási idő alatt, - amelyet jelenleg a járványügyi helyzet is meghosszabbít, - lehetőség nyílik a szervezés végig gondolására és piaca kutatásra is. 

Kisebb földterületek megművelésére a járvány helyzet előtt is alkalmaztak alacsony létszámú munkaerőt, főleg szegénységben élőket és romákat. 
A 2018-as és az azt megelőző években átlagosan 6 fő közmunkást alkalmaztak, míg a 2019-es évben ez a létszám már csak 3 állandó alkalmazásban lévő személyre csökkent. Nem tudták megtartani a munkaerőt részben az alacsony bérezés miatt, részben pedig a jövőbeli kilátástalanságok miatt.
Azóta felmerült, hogy a jövőben változtatnának a termékek előállítási folyamatában, például megfontolandó kérdés, hogy mi éri meg jobban hosszútávon: elszakadni a földműveléstől és nagybani piacon, vagy helyi termelőktől beszerezni az alapanyagokat majd feldolgozni azt, vagy továbbra is folytatni az ültetvényeken, gyümölcsösökben szükséges munkákat és saját termesztést feldolgozni. Mivel a munkaerőhiány folyamatos probléma, ezért nagyvalószínűséggel érdemes lesz áttérni az alapanyag beszerzésre. 
Az ide év sem hozhatott fellendülést eddig. A Korona Vírus miatt kialakult vesztegzár és társadalmi mozgástér korlátozások náluk és érezhetőek voltak, az elmúlt hetekben teljes leálláshoz vezetett. Az újra indulásnál esély lesz új munkaerők felkutatására. Szeretnék, ha végre megtalálnák a megfelelő segítséget, akár önkéntesek, vagy foglalkoztatottak személyében. Ha nincs munkaerő, sajnos nincs termékelőállítás sem. 
2020 Májusában záruló SENTINEL Interreg Project keretein belül számos hazai szociális szervezet mentorálására nyílt lehetőség, közülük többen folytatnak ma már hivatalosan is hasonló tevékenységeket. Például a Búzavirág Alapítvány (Vámosújfalu), Hetedhét Határ szociális Szövetkezet (Gyulaj) továbbá a miskolci Szimbiózis Alapítvány is. Mindegyikük esetében fontos fordulópont volt a termelői áruik piacra dobása.
A SENTINEL projekt eredményeként, és a máltai érdekeltségű szövetkezetekkel együttműködve, szeretnének alkalmassá válni a máltai védjegy használatára, jó minőségű termékek gyártására és értékesítésére.
Fontos lesz a közeljövőben mérlegelni, hogy hány tevékenységi formát / termelői ágat bír el a hátán a szervezet. Tudják már azt is, hogy valószínűleg nem lesz elegendő csak a termelésből biztosítani a fennmaradásukat és megélhetésüket. 
Szeretnének majd egy társadalmi támogatású programot létrehozni: Fiatalokat tanítanának meg befőzésre és péksütemények elkészítésére. A közelmúltban pályáztak támogatásra, amelyből ezt a programot elindíthatnák Budapesten. Reméljük, hogy sikerrel járnak! A társadalmi küldetés tudat nagyon erős bennük és amig lehet kitartanak a terveik, álmaik mellett.

AMIT SZERETÜNK BENNÜK:
ÁGI: igazi vízionárius, holisztikus és emberközpontú, de látjuk magunk előtt, ahogy magához öleli a világegyetemet! Innovatív termékfejlesztő, amellett, hogy termékmérnökként a precizitás is jellemzi. És ha néha technozenét hallgat, ne lepődj meg J
KATI: mindig tisztelettel fordul mindenkihez, süt belőle a hit és a segítő szándék. Remek szervező és lenyűgöző kapcsolatteremtő ereje van. Mosolya gyógyító erejű, véleményét mindig érdemes meghallgatni.
ÁGI és KATI is mindig mindenkire nyitottak !!!
0 Comments



Leave a Reply.

    SENTINEL FOR THE SOCIAL ENTERPRISE

    Régi vágyunk valósult meg akkor, amikor az Interreg CE programon belül elindíthattuk, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által vezetett partneri együttműködésben a SENTINEL projektet. A projekt közép-európai társadalmi vállalkozások támogatására jött létre. A szervezetfejlesztési és vállalkozástámogatási tapasztalatainkkal e vállalkozások menedzselésének és hálózatosodásának elősegítésében tudunk hozzáadott értéket jelenteni.

    A magyarországi társadalmi vállalkozások helyzetének feltérképezésekor azt tapasztaljuk, hogy a kb egy évtizeddel ezelőtti, a szociális szövetkezetek dominanciáját mutató helyzethez képest már a legkülönfélébb jogi és szervezeti formában működő civil szervezetek, nonprofit társaságok tevékenykednek társadalmi célok és innovációk megvalósításán.

    Tiszteljük ezeket a szervezeteket, amelyek a közösségi és helyi érdekek mentén elsősorban segíteni akarnak. Másodsorban pedig minél jobban működni, és ennek fontos eleme az irányítás és a piaci fellépés. Úgy gondoljuk, ha ebben tudunk a kiválasztott szervezeteknek és vezetőiknek, stábjuknak segíteni, hasznos lesz a projektünk.

    A közreműködő országokban is vegyes a kép a társadalmi vállalkozások meghatározása, jogi szabályozása és fontossága és beágyazódása terén..

    Archives

    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    November 2018
    October 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    June 2017

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.